ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gmina Sorkwity
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Informacje, ogłoszenia

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za prowadzenie kompostownika przydomowego.

Informacja ogłoszona dnia 2022-12-19 13:26:30 przez Kazimierz Piaścik

Akapit nr 1 - brak tytułu

 
INFORMACJA
Zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za prowadzenie kompostownika przydomowego.
 
 
Zgodnie z Uchwałą  z dnia 28 listopada 2022r.  nr XLV/323/2022 Rady Gminy Sorkwity właściciele budynków jednorodzinnych będą mogli otrzymać zwolnienie w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeśli zdecydują się na kompostowanie bioodpadów w przydomowych kompostownikach.  Wysokość zwolnienia wynosi 1,00 zł od miesięcznej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, za każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość i obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku.
Uzyskanie zwolnienia następuje jedynie w przypadku, gdy właściciel nieruchomości wypełnia obowiązek gromadzenia odpadów komunalnych w sposób selektywny i kompostuje cały strumień bioodpadów, tj. zarówno odpady spożywcze, kuchenne z gospodarstw domowych jak i odpady ulegające biodegradacji
z ogrodów, w tym trawę i pozostałe części roślin z pielęgnacji zieleni.
Osoby, które chcą skorzystać ze zwolnienia od miesiąca stycznia 2023 roku (od stycznia nie będą oddawać bioodpadów) zobowiązane są do złożenia nowej deklaracji w terminie:
od 2 stycznia 2023 roku do 10 lutego 2023 roku.
Co zrobić żeby skorzystać z ulgi za kompostowanie?
  • Posiadaj na swojej nieruchomości przydomowy kompostownik.
  • Złóż deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w której należy zaznaczyć kompostowanie w przydomowym kompostowniku. Deklaracje można składać w siedzibie w Urzędzie Gminy Sorkwity, ul. Olsztyńska 16A, 11 – 731 Sorkwity, osobiście, pocztą tradycyjną lub za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.
  • Kompostuj w przydomowym kompostowniku bioodpady.
Zachęcamy właścicieli nieruchomości, którzy mają taką możliwość, do założenia przydomowego kompostownika.
Kompostowanie jest naturalnym procesem przemiany bioodpadów w łatwo przyswajalny dla roślin nawóz organiczny, nazywany kompostem. Kompost, jako podłoże bogate w łatwo przyswajalne przez rośliny składniki stosowany jest jako substancja poprawiająca właściwości gleby w ogrodnictwie i rolnictwie; pełnić może rolę nawozu. Kompostowanie to ekologiczna metoda wspierająca środowisko naturalne, mająca również wymiar ekonomiczny oraz sposób na oszczędności dla domowego budżetu oraz na zmniejszenie o 30-50% ogólnej ilości odpadów kierowanych na składowiska odpadów instalacji komunalnych.
W czasie kompostowania bioodpadów należy pamiętać o: mieszaniu kompostu, wilgotności kompostowanych odpadów, dostatecznej ilości tlenu (powietrza).
Do kompostowania można używać odpadów takich jak np:
  1. resztki roślinne z kuchni, także fusy z herbaty, resztki warzyw, owoców, skorupki jajek;
  2.  trawa z plewienia i koszenia, zeschłe rośliny;
  3.  poobcinane rozdrobnione gałęzie;
  4.  liście z drzew;
  5. papier czy tektura w drobnych kawałkach (biodegradowalne);
  6. resztki jedzenia i ściółki po domowych zwierzętach roślinożernych – w tym ich odchody.
Nie należy używać do kompostowania odpadów takich jak:
  1. kolorowych czasopism;
  2. kości i resztek mięsnych;
  3. tłuszczy;
Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t j. Dz. U. 2022 poz. 1297 ze zm.), fakt posiadania kompostownika i kompostowania bioodpadów podlega kontroli. W przypadku stwierdzenia, że właściciel nieruchomości, który zadeklarował kompostowanie i nie kompostuje, nie posiada kompostownika bądź uniemożliwi dokonanie oględzin w celu weryfikacji zgodności podanych informacji, ze stanem faktycznym przez osobę upoważnioną przez Wójta Gminy Sorkwity
do kontroli musi liczyć się z utratą zwolnienia, które mu przysługiwało. Zgodnie z  ustawą o u.c.p.g Wójt Gminy w drodze decyzji orzeka, utratę prawa do zwolnienia. Utrata prawa do zwolnienia, następuje
od pierwszego dnia miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z powyższych przesłanek. Ponowne skorzystanie ze zwolnienia, może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia,
w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna i wymaga złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Osoby, które skorzystają ze zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
z tytułu posiadania kompostownika przydomowego nie będą mogły oddawać odpadów ulegających biodegradacji dla podmiotu odbierającego odpady komunalne.
        Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległość kompostownika przydomowego od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna wynosić co najmniej 5 m oraz od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – co najmniej 2 m.
       Ponadto informuję, że zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane oraz rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 7 października 1997 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie, płyty do składowania obornika nie są kompostownikiem.
Osoby, które nie będą korzystały z ww. zwolnienia będą oddawały odpady ulegające biodegradacji, w workach koloru brązowego z napisem „BIO”, zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2023 r. harmonogramem.
Jednocześnie przypominamy wszystkim właścicielom nieruchomości, że wszelkie zmiany związane
z ilością osób faktycznie zamieszkujących daną nieruchomość (zmiana miejsca zamieszkania osób, narodziny dzieci, zgony osób, utrata ulgi, itp.) mające wpływ na wysokość opłaty, należy zgłaszać do 10 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana (w przypadku śmierci mieszkańca do 6 miesięcy od dnia tego zdarzenia) poprzez złożenie nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
 
 
Wójt Gminy Sorkwity
(-) Józef Maciejewski
 

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Sorkwity
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2022-12-19
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Ewa Połomka
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2022-12-19 13:23:47
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Kazimierz Piaścik
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2022-12-19 13:26:30
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Kazimierz Piaścik
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2022-12-19 13:26:30
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
299 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony