ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gmina Sorkwity
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Gminne Programy Profilaktyczne

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

GPPN na lata 2016-2020

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2017-07-28 08:47:20 przez Kazimierz Piaścik

Akapit nr - brak tytułu

UCHWAŁA NR XV/84/2015
Rady Gminy Sorkwity
z dnia 22 grudnia 2015 r.
 
 
W sprawie: Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Sorkwity na lata 2016-2020.
 
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2015r., poz. 1515) oraz art. 10 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz.U. z 2012 r. Nr 23, poz. 124, z późń. zm.) Rada Gminy Sorkwity uchwala co następuje:
 
 
§ 1
1. Uchwala się Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Sorkwity na lata 2016 – 2020 w brzmieniu stanowiącym Załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.
2. Preliminarz wydatków związanych z realizacją zadań wynikających z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Sorkwity na rok 2016 stanowi Załącznik nr 2 do niniejszej uchwały.
3. Preliminarz wydatków związanych z realizacją zadań wynikających z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Sorkwity na kolejne lata będzie uchwalany przez Radę Gminy corocznie w terminie do 31 grudnia roku poprzedzającego rok, na który jest uchwalany preliminarz.
 
§ 2
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Sorkwity.
 
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
 
Przewodnicząca Rady Gminy
(-) Mariola Plichta
 
 
 
 
Uzasadnienie
do Uchwały Nr XV/84/2015
Rady Gminy Sorkwity
z dnia 22 grudnia 2015 r.
 
Podstawą prawną działań związanych z zapobieganiem zjawiska narkomanii jest ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii (t.j. Dz.U. z 2012 r. Nr 23, poz. 124 z późń.zm.), a w szczególności art. 5 ust.1 stanowi, że: ,,Zadania w zakresie przeciwdziałania narkomanii realizują organy administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego w zakresie określonym w ustawie".
Powyższy zapis wyszczególniony został w art. 10 ust. 1 ww. ustawy, w którym wymieniono zadania, jakie powinna realizować gmina w ramach Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii. Do zadań tych należą:
1) zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i osób zagrożonych uzależnieniem;
2) udzielanie rodzinom, w których występują problemy narkomanii, pomocy psychospołecznej i prawnej;
3) prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie zajęć sportowo-rekreacyjnych dla uczniów, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych;
4) wspomaganie działań instytucji, organizacji pozarządowych i osób fizycznych, służących rozwiązywaniu problemów narkomanii;
5) pomoc społeczna osobom uzależnionym i rodzinom osób uzależnionych dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym i integrowanie ze środowiskiem lokalnym tych osób z wykorzystaniem pracy socjalnej i kontraktu socjalnego.
Ustawowe zadania w tym zakresie, samorząd gminy realizuje poprzez Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii. Program określa kierunki oraz strategię działań w zakresie przeciwdziałania narkomanii. W oparciu o przeprowadzone analizy i badania ankietowe na terenie Gminy stanowi się, iż celem zasadniczym programu winno być:
– Zmniejszenie zjawiska narkomanii na terenie Gminy Sorkwity.
– Zapobieganie zjawisku narkomanii w szczególności wśród dzieci i młodzieży.
– Zwiększenie zasobów oraz skuteczności do radzenia sobie z narkomanią.
Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2016 – 2020 jest kontynuacją zadań i kierunków zawartych w programach z lat poprzednich.
 
Kierunki wyznaczone w gminnym programie oraz doświadczenia zdobyte w tym zakresie w latach poprzednich wskazują, że w najbliższym czasie należy szczególną uwagę zwrócić na:
– jakość działań profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży,
– zapewnienie wszystkim mieszkańcom Gminy odpowiedniej psychoedukacji.
Kontynuując dotychczasowe działania, planowane jest poświęcenie szczególnej uwagi realizacji powyższych priorytetów.
 
« powrót do poprzedniej strony