ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Gmina Sorkwity
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Akty prawne

Pobierz dane XMLAkt prawny: 108/2011Drukuj informacjęAkt prawny: 108/2011

Szczegóły informacji

108/2011

Rodzaj: Nieokreślony

Status: Obowiązujący

Sesja: ZW

Kadencja: VI kadencja

Data wejścia w życie: z dniem podpisania

Data podjęcia/podpisania: 2011-12-13

Tytuł aktu:

w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzenia służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Gminy Sorkwity.

Na podstawie:

Na podstawie art. 19 ust.8 ustawy z dnia 21 listopada 2008r o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223 poz. 1458) zarządzam, co następuje:

Treść:

§1.
1.Zarządzenie reguluje szczegółowy sposób przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę dla pracowników podejmujących po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym w Urzędzie Gminy Sorkwity.
2.Przez pracownika podejmującego po raz pierwszy pracę, rozumie się osobę, która nie była wcześniej zatrudniana w jednostkach, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych, na czas nieokreślony albo na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, i nie odbyła służby przygotowawczej zakończonej egzaminem z wynikiem pozytywnym.

§2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)ustawie – oznacza to ustawę z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych,
2)Urzędzie -oznacza to Urząd Gminy Sorkwity,
3)Wójcie -oznacza to Wójta Gminy Sorkwity,
4)Sekretarzu – oznacza to Sekretarza Gminy Sorkwity,
5)pracowniku -oznacza to osobę podejmującą po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, która została skierowana do odbycia służby przygotowawczej.

§3
1.Każdy pracownik podejmujący po raz pierwszym zatrudnienie na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym jest zobowiązany odbyć służbę przygotowawczą, zakończoną egzaminem, za wyjątkiem pracowników, którzy zostali z tego zwolnieni na podstawie art. 19 ust.5 ustawy.
2.Służba przygotowawcza ma na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika do należytego wykonywania obowiązków służbowych.
3.Decyzję w sprawie skierowania pracownika do służby przygotowawczej, jej zakresu oraz czasu trwania podejmuje Wójt. Wzór decyzji o skierowaniu pracownika do służby przygotowawczej określa załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
4.Kierownik referatu w którym pracownik jest zatrudniony lub Sekretarz w odniesieniu do kierownika referatu lub samodzielnego stanowiska pracy, biorąc pod uwagę wiedzę i umiejętności umożliwiające należyte wykonywanie obowiązków służbowych pracownika, może złożyć wniosek o odstąpienie od skierowania do służby przygotowawczej. Wzór wniosku w sprawie zwolnienia pracownika z obowiązku odbywania służby przygotowawczej stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
5.Decyzję w sprawie zwolnienia pracownika z obowiązku odbywania służby przygotowawczej podejmuje Wójt. Wzór decyzji o zwolnieniu pracownika z obowiązku odbycia służby przygotowawczej określa załącznik nr 3 do zarządzenia.
6.Zwolnienie z obowiązku odbycia służby przygotowawczej nie zwalnia pracownika z obowiązku przystąpienia do egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.


§4
1. Bezpośredni nadzór nad przebiegiem służby przygotowawczej sprawuje Sekretarz a powoływana przez Wójta Komisja Egzaminacyjna egzamin organizuje i przeprowadza.
2. Wszyscy pracownicy administracyjni zatrudnieni w Urzędzie, a w szczególności kierownicy referatów są zobowiązani do współpracy w organizowaniu służby przygotowawczej i egzaminów.
3. Prowadzeniem dokumentacji związanej z przeprowadzeniem służby przygotowawczej w Urzędzie zajmuje się pracownik do spraw kadrowych.

§5
1. Pracownika kieruje się do odbycia służby przygotowawczej nie wcześniej niż po upływie 1 miesiąca od dnia zatrudnienia i nie później niż po upływie 2 miesięcy od dnia zatrudnienia.
2. Służba przygotowawcza trwa od 1 do 3 miesięcy, jest odbywana bez przerwy i kończy się egzaminem.
3. Okres trwania służby przygotowawczej każdorazowo określa Wójt. Przy podejmowaniu decyzji o skierowaniu pracownika do służby przygotowawczej, uwzględnia wiedzę, kwalifikacje pracownika oraz zdolność do nabywania umiejętności niezbędnych na zajmowanym stanowisku urzędniczym a także opinię bezpośredniego przełożonego pracownika. Wzór opinii bezpośredniego przełożonego stanowi załącznik nr 4 do zarządzenia.
4. Okres służby przygotowawczej ulega przedłużeniu o czas nieobecności pracownika w pracy z powodu urlopu lub choroby, czasu takiego nie zalicza się do okresu służby przygotowawczej.

§6
W czasie odbywania służby przygotowawczej pracownik ma obowiązek:
1.pogłębiania wiedzy z zakresu przepisów regulujących ustrój samorządu gminnego, gospodarki finansowej i przepisów wewnętrznych Urzędu :
a) kodeksu postępowania administracyjnego,
b) ustawy o samorządzie gminnym,
c) ustawy o pracownikach samorządowych,
d) podstawowych zagadnień z ustawy o finansach publicznych,
e) podstawowych zagadnień z prawa zamówień publicznych,
f) podstawowych zagadnień z ustawy o ochronie danych osobowych,
g) podstawowych zagadnień z ustawy o ochronie informacji niejawnych,
h) instrukcji kancelaryjnej, jednolitego rzeczowego wykazu akt, oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego,
i) Statutu Gminy Sorkwity, Regulaminu Organizacyjnego Urzędu, Regulaminu Pracy Urzędu i Kodeksu Etyki,
2.szczegółowego zaznajamiania się z przepisami prawnymi dotyczącymi spraw załatwianych na stanowisku pracy pracownika oraz na stanowiskach pracy, dla których pracownik będzie pełnił zastępstwo,
3.szczegółowego poznania rodzaju spraw załatwianych w referacie, w którym pracownik jest zatrudniony oraz sposobu prowadzenia dla nich niezbędnej dokumentacji,
4.nabycia umiejętności przygotowywania dokumentów urzędowych, w szczególności decyzji administracyjnych, postanowień, zaświadczeń, oraz prowadzenia korespondencji urzędowej, od momentu wpływu jej do pracownika, do ostatecznego załatwienia,
5.nabycie umiejętności przygotowywania projektów zarządzeń Wójta i uchwał Rady Gminy, obowiązek ten dotyczy pracowników na kierowniczych stanowiskach urzędniczych i samodzielnych stanowiskach urzędniczych,
6.poznania zasad kompetentnej i kulturalnej obsługi interesantów,
7.nabycia umiejętności obsługi programu komputerowego, umożliwiającego dostęp do aktualnych przepisów prawa, obowiązującego w Urzędzie,
8.nabycia umiejętności korzystania z oprogramowania na stanowisku pracy.

§7
Sekretarz oraz kierownicy referatów odpowiedzialni są za zapoznanie pracownika skierowanego do służby przygotowawcze z przepisami o których mowa w § 6.

§ 8
1. Indywidualny plan służby przygotowawczej pracownikom zatrudnionym na kierowniczych stanowiskach urzędniczych i samodzielnych stanowiskach pracy opracowuje Sekretarz, a w odniesieniu do pracowników zatrudnionych na pozostałych stanowiskach urzędniczych, kierownikiem referatu w którym zatrudniony jest pracownik.
2. W planie służby przygotowawczej wskazuje się:
1) wykaz aktów prawnych pomocnych w czasie służby przygotowawczej,
2) wykaz zagadnień, z którymi pracownik ma obowiązek zapoznać się,
3) wykaz umiejętności praktycznych, które pracownik zobowiązany jest nabyć podczas służby przygotowawczej,
4) plan i rozkład godzinowy odbywania praktyk w innych referatach Urzędu,
5) termin egzaminu, który powinien się odbyć w ciągu 14 dni od zakończenia służby przygotowawczej.
4. Ramowy plan służby przygotowawczej stanowi załącznik nr 5 do zarządzenia.
5. Kopia planu służby przygotowawczej zostaje przekazana pracownikowi, dla którego został opracowany.

§9
1. W czasie trwania służby przygotowawczej pracownik 2 godziny z tygodniowego czasu pracy poświęca na odbywanie praktyki w innych Referatach Urzędu, prowadzi kartę przebiegu służby przygotowawczej, w której potwierdzana jest odbyta praktyka w danym tygodniu przez kierownika referatu, w którym praktyka się odbywała. Wzór karty przebiegu służby przygotowawczej stanowi załącznik nr 6 do zarządzenia.
2. Sekretarz może wnioskować do Wójta o skierowanie pracownika na szkolenie zewnętrzne, jeżeli zatrudniony jest na stanowisku kierowniczym lub samodzielnym stanowisku pracy.
3. W przypadku przedłużenia okresu służby przygotowawczej, poza okres, o którym mowa w § 5 ust. 4 w związku np. z urlopem, chorobą pracownika, ustalony termin egzaminu ulega odpowiednio przesunięciu.

§10
1. Pracownikowi, o którym mowa w § 3 ust. 5 termin egzaminu ustalany jest nie później niż w ciągu 2 miesięcy od daty doręczenia decyzji Wójta o zwolnieniu z obowiązku odbycia służby przygotowawczej.
2. Sekretarz lub kierownik referatu którego pracownik został zwolniony z odbywania służby przygotowawczej, zobowiązany jest powiadomić pracownika o wykazie aktów prawnych i zagadnień, których znajomość jest obowiązkowa, a także o terminie egzaminu.

§ 11
1. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest zrealizowanie całego programu służby przygotowawczej.
2. Niezrealizowanie programu służby przygotowawczej powoduje niedopuszczenie pracownika do egzaminu, co uniemożliwia dalsze zatrudnienie w Urzędzie.

§ 12
1. Egzamin odbywa się w terminie wskazanym w planie służby przygotowawczej, przy uwzględnieniu postanowień § 5 ust. 4 i jest składany przed Komisją Egzaminacyjną.
2. W skład Komisji Egzaminacyjnej wchodzą: Wójt, Sekretarz, pracownik do spraw kadrowych, kierownik referatu w którym pracownik był zatrudniony oraz 1 osoba spośród pracowników Urzędu dysponująca odpowiednią wiedzą.
3. Komisja Egzaminacyjna powoływana jest każdorazowo odrębnym zarządzeniem Wójta. Wójt może wyznaczyć inny skład Komisji Egzaminacyjnej, niż określony w ust. 2.
4. Komisja Egzaminacyjna podejmuje decyzje większością głosów, jeżeli w pierwszym głosowaniu nie uzyskano wymaganej większości , głosowanie należy powtórzyć, jeżeli taka sytuacja się powtórzy, przy trzecim głosowaniu rozstrzyga głos Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej.
5. Egzamin obejmuje:
1) część pisemną – test składający się z 30 pytań, dopuszcza się do 20% pytań, na które prawidłowe odpowiedzi mogą być 2 lub 3 ,część ta trwa 50 min. Za każdą prawidłową odpowiedź pracownik uzyskuje 1 punkt, maksymalnie 30 punktów,
2) część ustną - po dwa pytania zadawane przez każdego z członków Komisji Egzaminacyjnej, pytania te przygotowane są na kartkach i pracownik ma 15 minut na przygotowanie się do odpowiedzi. Każdy członek Komisji punktuje odpowiedzi na zadane przez siebie pytania w skali 0-3 punktów, maksymalna ilość punktów od każdego z członków Komisji wynosi 6 punktów. Maksymalna ilość punktów uzyskanych w tej części egzaminu stanowi iloczyn 6 punktów i liczby członków Komisji Egzaminacyjnej,
6. Wszystkie części egzaminu odbywają się tego samego dnia roboczego, a poszczególne części rozpoczynają się po maksymalnie 60 minutowej przerwie.


§ 13
1. Egzamin przeprowadza się w odrębnym pomieszczeniu w Urzędzie, w którym przebywają członkowie Komisji Egzaminacyjnej i pracownik, w tym pomieszczeniu może przebywać także pracownik sprawujący obsługę prawną Urzędu.
2. Podczas przeprowadzania części pisemnej egzaminu w pomieszczeniu musi przebywać co najmniej trzech członków Komisji Egzaminacyjnej.
3. Podczas przeprowadzania części ustnej i praktycznej egzaminu muszą być obecni wszyscy członkowie Komisji Egzaminacyjnej.

§ 14
1. Komisja Egzaminacyjna po przeprowadzeniu wszystkich części egzaminu tego samego dnia przystępuje do sprawdzenia i oceny.
2. Obrady Komisji Egzaminacyjnej są niejawne.
3. Z przeprowadzonego egzaminu sporządza się protokół, który zawiera:
1) imię i nazwisko pracownika,
2) nazwę stanowiska pracy,
3) datę odbycia egzaminu,
4) skład Komisji Egzaminacyjnej,
5) wyniki poszczególnych części egzaminu, ustala procentową wartość punktów uzyskanych przez pracownika w stosunku do maksymalnej liczby punktów możliwej do uzyskania za każdą część egzaminu.
4. Do protokołu załącza się:
1) plan służby przygotowawczej,
2) listę pytań,
3) kartę przebiegu służby przygotowawczej pracownika,
4) test z części pisemnej,
5) listę pytań zadanych pracownikowi w części ustnej wraz z punktacją członków Komisji Egzaminacyjnej,
5. Protokół podpisują wszyscy członkowie Komisji Egzaminacyjnej, wzór protokołu stanowi załącznik nr 7 do zarządzenia.
6. Pracownika informuje się o wyniku egzaminu niezwłocznie po ustaleniu wyniku.
7. Pracownikowi, który zaliczył egzamin pozytywnie, Wójt Gminy wystawia w dwóch egzemplarzach zaświadczenie o odbyciu służby przygotowawczej i zaliczeniu egzaminu z wynikiem pozytywnym. Jeden egzemplarz zaświadczenia wręcza się pracownikowi, a drugi włącza się do dokumentacji przebiegu służby przygotowawczej, wzór zaświadczenia stanowi załącznik nr 8 do zarządzenia.
8. Pracownik, który nie zaliczył egzaminu z wynikiem pozytywnym, nie ma możliwości powtórnego przystąpienia do egzaminu.


§ 15
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.


Wójt Gminy Sorkwity
(-) Józef Maciejewski

Załączniki

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Urząd Gminy Sorkwity
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Małgorzata Kaźmierowicz
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2011-12-20
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Józef Maciejewski
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2011-12-20 12:33:51
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Piotr Lewandowski
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2011-12-20 12:34:16
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Piotr Lewandowski
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2011-12-20 13:35:44
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
2375 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony